• Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Rozpocznij kurs nurkowania 23.07 lub 30.07.2018 w Warszawie

 

Zadzwoń: 504 16 20 14
Wyprawa do Chorwacji - wyspa Lastovo, sierpień 2018

LASTOVO - zapomniana dalmatyńska wyspa Chorwacji, oderwana od reszty świata

Zapraszamy na wyspę Lastovo w terminie:
18 - 25 sierpień 2018

Zapraszamy na rodzinne wakacje nurkowe wszystkich, którzy mają dość zgiełku i hałasu podczas letniego wypoczynku. Jeśli lubicie ciszę, spokój i dziką, nietkniętą przyrodę zapewni Wam to jedynie pobyt z Underwater.pl na wyspie Lastovo, w otoczeniu parku krajobrazowego oraz oryginalnej śródziemnomorskiej architektury malutkich osad położonych wśród winnic i gajów oliwnych. Nie znajdziecie tu hotelowych blokowisk, dyskotek i przepełnionych pubów. Planowana jest jednak rozbudowa infrastruktury turystycznej wyspy, aby uczynić z niej odpowiednik Capri czy Rabu. Może więc macie ostatnią szansę, by poznać wyspę w jej obecnej postaci!

Wszystko to tworzy idyllę relaksu i wypoczynku nurkowego na łonie natury, na który zapraszamy w terminie 12 - 19.08.2017.

Każdy znajdzie na wyspie coś dla siebie:

 • wielbiciele piękna głębin morskich – podziwiać będą symbiozę zatopionych statków z licznymi gatunkami podwodnej fauny i flory oraz pionowe ściany porośnięte gorgoniami i koralami,
 • na osoby nienurkujące czekają spacery i wycieczki rowerowe ścieżkami, które kończą się w ukrytych zatokach z malowniczymi plażami, a dla chętnych wycieczka łodzią wokół wyspy,
 • w zacisznej lagunie, w pobliżu miejsca zakwaterowania są idealne warunki dla dzieci do zabaw i kąpieli w morzu z plaży.

Wystarczy jedynie zaakceptować filozofię życiową wyspiarzy, zawartą w jednym słowie „pomalo”, czyli powoli, bez stresu, bez problemów i na luzie, aby w zamian dostać niezapomniane na długie lata wspomnienia wakacyjne.

OPIS:

Lastovo to chorwacka wyspa, na której duże znaczenie ma liczba 46 - powierzchnia wyspy wynosi ok. 46 km2, dł. linii brzegowej 46 km, ilość kościółków na wyspie wynosi także 46, jest tam 46 pól z winoroślą i drzewami oliwnymi oraz 46 wzgórz. Jedynie średnia wieku mieszkańców przekracza 46 lat, gdyż wyspę zamieszkuje zaledwie ok.700 osób.

Lastovo znajduje się około 13 km od wyspy Korčula i jest to jedna z najbardziej odległych wysp od wybrzeża Chorwacji. Dostępna jest dla turystów dopiero od roku 1990, wcześniej objęta była strzeżoną strefą militarną. Atutem wyspy jest wspaniała, nieskażona roślinność oraz fenomenalne krajobrazy połączenia piękna gór i morza. Od roku 2006 Lastovo posiada status parku narodowego.

I. Nurkowania

W ramach wyjazdu zapewnionych mamy 10 nurkowań w ciągu 5 dni pobytu na wyspie. Przejrzystość wokół wyspy przekracza często 30 m. Podwodny świat wyspy Lastovo to ponad 20 ciekawych miejsc: strome ściany porośnięte licznymi gorgoniami, miejsca bogate w ryby i skorupiaki oraz kilka wraków i skupisk zntycznych amfor.

Do najciekawszych miejsc nurkowych należą:

 1. Bijelac Canyon z podwodnym przejście przez wyspę, średnia głębokość to 14m, max gł. 55m
 2. Podwodna jaskinia na wysepce Tajan, max gł. 25m, rafa od 5m głębokośći
 3. Przylądek z latarnią Struga - ścian pokryta gęsto gorgoniami, opadająca do głębokości ponad 80m
 4. Wyjątkowe, arcy ciekawe jest nurkowanie wokół wyspy Sušac w ramach całodniowej wycieczki łodzią. Na głazach północnego wybrzeża wyspy przyroda stworzyła jeziorko, do którego można dopłynąć pod wodą nurkując przez grotę znajdującą się na 15 m głębokości. Z uwagi na odległość, nurkowanie to będzie dodatkowo płatne.

II. Atrakcje turystyczne:

- to m. in. ponad 40 kościółków i kapliczek z różnych okresów, twierdza wojskowa Kaštel na wzgórzu, nad średniowiecznym miasteczkiem Lastovo, które jest niewidoczne z morza i ukryte w naturalnym amfiteatrze. Kościół św. Kuzmy i Damiana to prawdziwy skarbiec sztuki sakralnej. Gotyckim, renesansowym i barokowym kamienicom, czaru dodają fumary, czyli ozdabiane ornamentami kominy. Mieszkańcy w dawnych czasach rywalizowali między sobą, kto postawi najładniejszy fumar, który miał świadczyć o majątku i pozycji społecznej właściciela.

Odwiedzić można także malowniczą zatokę Velji Lago i zrobić stąd spacer do głównego portu wyspy Ublji, drogą z widokiem na zatokę. Planujemy wypożyczyć rowery w celu dokładniejszej penetracji wyspy. Przez lasy, winnice i gaje oliwne wyspy Lastovo poprowadzą nas poprzeplatane ścieżki rowerowe oraz górskie i polne drogi. Większość z nich prowadzi do kamiennych domków, gdzie wyspiarze przygotują dla nas świeże potrawy z miejscowych produktów. Mieszkańcy trudnią się uprawą winorośli i oliwek oraz rybołówstwem. Rybacy lastovscy znani są też z połowu licznie występujących tu ogromnych langust. Być może uda się nam dotrzeć do zatoki Skrivena Luka w południowej części wyspy, u wejścia której wznosi się pochodząca z 1839 roku latarnia Struga, jedna z najstarszych na Adriatyku. Natomiast w płn-zach. części zatoki znajduje się dawny port wojenny z wykutymi w skałach tunelami, do której dostęp przez cudzoziemców do 1989r. był niemożliwy.

Zatokę z rybacką osadą Zaklopatica poznamy bardzo dokładnie, gdyż tam znajdować się będzie nasza baza nurkowa oraz apartamenty. Oprócz kilkudziesięciu mieszkańców będą nam tu towarzyszyć jedynie słońce i morze. W Zaklopaticy znajduje się kilkanaście domów, dwie tawerny, restauracja i centrum nurkowe. Urokliwe położenie sprawia, że chętnie zatrzymują się tu turyści i żeglarze.

Przy sprzyjających warunkach pogodowych popłyniemy na wysepkę Sušac leżącą ok. 13 mil morskich na zachód od Lastova. Wschodni brzeg wyspy jest płytkie i nadające się do kąpieli morskich, natomiast jej południowo-zachodnia część jest stroma ze skałami i klifami. Wyspa ta kiedyś liczyła 200 mieszkańców, ale obecnie żyje tutaj tylko rodzina latarnika oraz pasterz. Na wysepce znajdują się ruiny kościoła z IV wieku.

III. Zakwaterowanie:

Nasze kwatery 2-, 3- i 4-osobowe znajdują się w wiosce Zaklopatica nad samym morzem w zacisznej zatoce. Prawie wszystkie apartamenty mają taras lub balkon z widokiem na lagunę. Wyposażone są w klimatyzację, z której korzystanie jest niestety dodatkowo płatne 5 Euro. Plaża znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie naszych apartamentów.

IV. Wyżywienie:

We własnym zakresie - w apartamentach są aneksy kuchenne, posiłki można zatem przegotować samemu albo stołować się w lokalnych restauracjach „Konobach”, albo skorzystać z opcji wyżywienie HB, tj. śniadania i obiadokolacje za dodatkową opłatą w wysokości 20 Euro/dziennie w jednej z lokalnych restauracji należącej do właściciela naszych kwater.

V. Dojazd:

We własnym zakresie samochodami. Dobieramy się w grupy po 3-4 osoby w aucie i dzielimy się kosztami paliwa, winiet i promów. Orientacyjna cena przejazdu wynosi ok. 600 zł na osobę. Najszybsza jest podróż przez Czechy, Austrię, Słowenię. Na wyspę Lastovo najlepiej dostać się promem ze Splitu do miejscowości Ubli, z przystankiem na Korczuli. Prom kursuje 2 x dziennie o godz. 11:00 i 15:00. W Splicie, skąd prom wypływa, samochody stoją w dwóch kolejkach: jedna na Korczulę a druga na Lastovo. Jako pierwsze wjeżdżają na prom samochody na Lastovo, dopiero za nimi te, które jadą na Korczulę. Bardzo ważne jest to, by stanąć w dobrej kolejce. Czas podróży ze Splitu do Ubli wynosi ok. 5,5 godz.

Aktualny rozkład i cennik dostępny jest na stronie przewoźnika http://www.jadrolinija.hr

KOSZT WYPRAWY:

Osoba nurkująca - 489 EURO 
Osoba towarzysząca, nienurkująca - 235 EURO
Dzieci do lat 10, śpiące na dostawce - 169 EURO
Dzieci do lat 4 (łóżko wspólne z osobą dorosłą)gratis

Harmonogram wpłat:

 • Zaliczka 100 EUR od osoby w momencie rezerwacji,
 • Pozostała kwota do 30 czerwca

Oferta zawiera:

 • Pakiet 10 nurkowań/5 dni nurkowych,
 • 7 noclegów w apartamentach w pokojach 2, 3 lub 4 osobowych
 • Ładowanie butli powietrzem
 • Wynajęcie łodzi nurkowej, wystarczająco wygodnej do obsługi 12-stu nurków
 • Wynajęcie butli nurkowych i pasów balastowych
 • Wynajęcie lokalnego Divemastera/Instruktora
 • Opieka polskiego Instruktora

Cena nie obejmuje:

 • Dodatkowych nurkowań,
 • Wyżywienia HB w cenie 20 Euro/dzień,
 • Dodatkowej opłaty 5 Euro za korzystanie z klimatyzacji w apartamentach,
 • Taksy klimatycznej w wysokości 1Euro/dzień, dzieci 12-18 lat - 0,5 Euro/dzień,
 • Ubezpieczenia (dla nurków zalecamy Divers Alert Network DAN),
 • Wypożyczenia sprzętu do nurkowania,
 • Kosztów dojazdu.

PROGRAM WYJAZDU:

17.08.2018 - piątek wieczorem - wyjazd z Polski
18.08.2018 - przeprawa promem ze Splitu na wyspę Lastovo do Ubli, dojazd do kwater w Zaklopaticy, integracja wieczorna
19.08 - 23.08.2018 - po dwa nurkowania dziennie, popołudniami czas wolny
24.08.2018 - zwiedzanie wyspy, zakup pamiątek, ewentualnie wycieczka łodzią na pobliskie wysepki
25.08.2018 - powrót do Polski lub przejazd Split na wyspę VIS na kolejny tydzień wakacji :-)

Odwiedź z nami Lastovo, a spędzisz niezapomniane rodzinne wakacje nurkowe! :-)

Podczas wyprawy będzie możliwość przeprowadzena poniższych kursów:

FOTORELACJA Z OSTATNIEJ WYPRAWY UNDERWATER.PL DO CHORWACJI

Zainteresowanych prosimy o kontakt:

Robert Borzymek tel. 504 16 20 14 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.