• Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Rozpocznij kurs nurkowania 03.10 lub 10.10.2022 w Warszawie

 

Zadzwoń: 504 16 20 14
Madagaskar i Mauritius, listopad 2022

 

Endemiczny Madagaskar i podwodny raj Mauritiusa

Termin: 01 – 16.11.2022

dane przelotu z Warszawy:

01.11.2022 WAW – CDG 6:40 – 9:10; CDG – TNR 10:40 – 23:35
15.11.2022 RRG – CDG 21:00 – 05:50; 16.11.2022 CDG – WAW 14:10 – 16:25

Dzień 1: Zbiórka na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie na 2 godziny przed wylotem. Aktualne rozkłady będą przekazywane przez nas. Przelot do Antananarywy z przesiadką w jednym z portów europejskich (Paryż CDG).

Dzień 2: Wczesny wyjazd (pakiety śniadaniowe) w kierunku południowym do Antsirabe przez typowy krajobraz gór i wschodnio-malgaski, bujny las deszczowy. Po drodze mijać będziemy wioski z typowymi trano gasy – domami lokalnej ludności charakterystycznymi dla centralnej części wyspy, położonymi wśród licznych, malowniczych pól ryżowych, kaskadowo ułożonych na zboczach. Miasto Antsirabe jest znane jako najchłodniejsze miejsce na Madagaskarze. Nazywane jest malgaskim Vichy, ze względu na znajdujące się tam wody termalne. Zobaczymy Kolumnę Niepodległości, kolonialny dworzec kolejowy, skąd niegdyś wyjeżdżał słynny viko-viko wynalazek firmy Micheline (krzyżówka autobusu z pociągiem). Ze względu na dużą ilość i różnorodność ryksz znane jest również jako malgaską stolicą ryksz. W trakcie zwiedzania możliwość przejażdżki słynnym „puss puss”, rykszą ciągniętą przez człowieka.

Dzień 3: Po śniadaniu wizyta w Parku Narodowym Ranomafana – wpisanym na listę UNESCO w ramach lasów deszczowych Atisinanana. Jego teren stanowią wilgotne lasy równikowe. Powodem objęcia ochroną tego obszaru, było odkrycie w 1986 roku uznawanego już za prawie całkowicie wymarły gatunku lemura maki złoty. Występowanie tego zwierzęcia jest ściśle związane z obecnością specyficznych gatunków bambusów o dużej zawartości cyjanku, którego dzienna dawka z pożywienia tego lemura jest zabójcza dla innych zwierząt . Na terenie parku występuje 11 innych endemicznych gatunków lemurów, najczęściej widzianymi są: maki rudy, wari, lepilemur drobnozębny, sifaka diademowa, lemur brązowy i lemuria rdzawoczelna. Spotkać można też tenreka – kretojeża – niewielkie owadożerne zwierzątko; oraz 12 gatunków kameleonów, w tym jednego z największych przedstawicieli tego rodzaju – kameleona lamparciego oraz najmniejszego – kameleona karłowatego (brookesia micra). Kameleon to wyjątkowy gad, który słynie ze zdolności chwytania ofiar językiem dwukrotnie dłuższym niż jego ciało oraz możliwości zmiany barwy pod wpływem natężenia światła, temperatury, co jest formą komunikacji z innymi osobnikami, wbrew obiegowej opinii nie jest to związane z chęcią upodobnienia do otoczenia. Przejazd w okolice Parku Narodowego Isalo.

Dzień 4: Po śniadaniu wizyta w Parku Narodowym Isalo, który jest najczęściej odwiedzanym parkiem na Madagaskarze, utworzonym w 1962 r. i obejmującym ponad 80 tys. ha. Podczas spaceru po parku (ok 2,5 - 3,5 godz.) przepięknym kanionem uformowanym z piaskowców, wyrzeźbionym przez deszcz, wiatr i słońce, będziemy wypatrywać lemurów katta, sifaki, lemura brązowego i lemurka myszatego. W Isalo występują również różne przykłady endemicznej fauny i flory: iguany, jaszczurki, kameleony, żółwie, a także pachypodium, aloesy i żyworódki. Na terenie parku proponujemy kąpiel w naturalnym basenie u podnóża Wodospadu Nimf. W drodze do rezerwatu Zombitse, mijać będziemy miasteczko Ilakaka, które od 1998 uchodzi za światową stolicę szafirów, ze względu na odkryte tam ich największe złoża. W rezerwacie zobaczymy niesamowite baobaby, z których słynie Madagaskar oraz endemiczną dla tego regionu florę i faunę. Teren parku obejmuje suchy las, bagna oraz sawannę. Powodem założenia parku była wyjątkowa różnorodność biologiczna, a przede wszystkim występowanie dużej liczby rzadko spotykanych gatunków ptaków np. madagaskarniczka reliktowego. W parku możemy spotkać zagrożony wyginięciem gatunek lemura sifaka.

Dzień 5: Po śniadaniu przejazd w kierunku Fiaranantsoa. Po drodze zatrzymamy się w lokalnej wiosce ludności Bara lub Betsileo. Zobaczymy jak żyją na co dzień mieszkańcy zachodniej części wyspy. Następnie odwiedzimy rezerwat Anja, gdzie obserwować będziemy lemura katta jednego z najbardziej rozpoznawalnych gatunków, wyróżniającego się naziemnym trybem życia i charakterystycznym ubarwieniem ciała i ogona. Lemur katta został wypromowany przez bohatera cyklu filmów anonimowanych Madagaskar – popularnego króla Juliana. Tu również możliwość obserwowania różnych gatunków kameleona, w tym brookesia, czyli liścioleon rogaty, do złudzenia przypominający suchy liść. Po południu przejazd, gdzie od czasów kolonialnych jest uprawiana winorośl. Tradycja produkcji wina jest kontynuowana przez Malgaszy do dnia dzisiejszego, specjalnością jest wino szare. Możliwość obejrzenia lokalnej winnicy, degustacji i zakupu wina.

Dzień 6: Po wczesnym śniadaniu przejazd do stolicy wyspy Antananarivo. Po drodze zatrzymamy się w malowniczej miejscowości Ambositra, która słynie z wyrobów z drewna. Do wyrobu praktycznych misek, skrzynek i szachów oraz ozdobnych figurek używają najczęściej drewna palisandrowego. Czas na zakupy lokalnego rękodzieła, z którego słynie Madagaskar.

Dzień 7: Po śniadaniu przejazd do stolicy Antananarivo. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od ulicy nazwanej na cześć Maurycego Beniowskiego, który był kolonizatorem Madagaskaru z ramienia armii francuskiej. Wjazd na wzgórze królewskie, górujące nad miastem ze wspaniałym panoramicznym widokiem na stolicę i okalające ją wzgórza. Tam znajduje się najbardziej charakterystyczny i znany budynek – Rova -Pałac Królowej, wpisany na listę UNESCO. Pagórkowata okolica, w której leży Tana (potocznie Antananarivo) jest pełna kontrastów. Czerwone, gliniane domy, kościoły na szczytach wzgórz, kręte uliczki i gwarne stragany, stojące naprzeciw nowoczesnych budynków i sklepów sprawiają, że Antananarivo jest jedną z najciekawszych stolic Afryki. Odwiedzimy też lokalny market Analakely – do 1997, kiedy to władze miasta zabroniły handlarzom rozkładania kramów na ulicy, okrzyknięty był największym targowiskiem na świecie. Możliwość zakupienia aromatycznych lasek wanilii. Przejazd do regionu Andasibe. Udamy się w kierunku wschodnim jednym z głównych szlaków wyspy, będziemy oglądać typowo wyżynny krajobraz, malowniczo zabarwiony rudą ziemią, polami ryżowymi i roślinnością tropikalną. Po drodze miniemy miejscowość Moramanga, która w 1947 r. stanowiła jeden z najważniejszych bastionów oporu malgaskiego przeciwko władzy kolonialnej Francuzów. Tego dnia zaproponujemy Państwu wycieczkę dodatkową na wyspę lemurów Vakona, gdzie można pogłaskać a nawet nakarmić te niesamowicie sympatyczne zwierzątka. Przed kolacją przerwa na spacer w celu podpatrywania nocnych gatunków zwierząt.

Dzień 8: Dzień rozpoczniemy od wizyty w rezerwacie Voi, stanowiącego część lasów obszaru Andasibe. Rejony wschodnie znane są wśród miłośników przyrody jako Kraj Indirisów. Ten największy z lemurów zwany przez miejscowych Babakoto – co tłumaczy się jako „Ojciec lub Przodek” - wyróżnia się niesamowitym sposobem porozumiewania się śpiewem, który może nieść się nawet na odległość 4 km. Lasy deszczowe Madagaskaru kryją ponadto jeden z najciekawszych gatunków chrząszcza- żyrafę madagaskarską. Ten niewielki owad charakteryzuje się wydłużonym przedpleczem (niby-szyją) i czerwonym ubarwieniem pokryw skrzydeł. Po południu transfer na lotnisko i lot na Mauritius.

Dzień 9: relax na Mauritiusie w hotelu np. Casuarina Resort & Spa lub Tarisa Resort & Spa.

Dzień 10-14: Pakiet nurkowań

Północne wybrzeże

W tej części Mauritiusa znajduje się kilka małych wysepek, między innymi Coin de Mire i Flat Island, których ściany spadają stromo setki stóp w dół i można tu zobaczyć wiele ciekawych przedstawicieli oceanicznej fauny i flory. Wyspy te często odwiedzają szkółki barakud, wielkie parrot fish, kilka gatunków rekinów i dogtooth tuna. Wokół Flat Island można spotkać dużą koncentrację rekinów, ale można się tam dostać tylko kiedy morze jest spokojne. Na zachód od Gunner's Coin Island znajduje się miejsce nurkowe zwane Gunner's Coin. Znajdziemy tu żółwie, płaszczki i piękne ściany gorgonii

Wrak Stella Maru - max 25 m

Japoński statek rybacki Stella Maru został celowo zatopiony w 1987 roku, żeby stworzyć sztuczną rafę. Spoczął dokładnie naprzeciwko miasta Trou aux Biches, na piaszczystym dnie. Żyją tu blue triggerfish, które stanowią pokarm dla kilku gigantycznych węgorzy moray. Wypatrujcie też stonefish, scorpionfish, ośmiornic, ślimaków nagoskrzelnych i innych mięczaków oraz innych drobnych lokalnych zwierząt morskich. Podczas nocnego nurkowania znikają prawie wszystkie inne gatunki i pojawia się kolonia crayfish, których skorupa nabiera żółtego koloru pod światłem latarek.

Wrak Silverstar - max 40 m

Imponujący wrak leżący na głębokości 39 m. Jako główni gospodarze przywitają cię tutaj bannerfish i anglefish, krążące wokół kadłuba. Towarzysza im batfish, barakudy i trevallies. Nie przegap zakamuflowanych i nieuchwytnych frogfish.

Emily i Water Lily - max 25 m

Dwa wraki spoczywające na głębokości 25 m. Można tu łatwo dostrzec węgorze moray eel, stonefish, szkółki snapper fish, catfish, ślimaki nagoskrzelne i czerwone lionfish.

Zachodnie wybrzeże

Po zachodniej stronie Mauritiusa najlepsze miejsca nurkowe znajdują się wokół miejscowości Flic en Flac. Najbardziej znanym i uważanym za jedno z najlepszych jest Cathedral. Zaczyna się na głębokości 18 m i potem spada stromo na głębokość 27 m, tworząc rodzaj komory kształtem przypominającej katedrę. Żyje tu pełno squirrelfish, wrasse i globe fish.

Catherdale - max 30 m

Jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych. To wielka podwodna jaskinia z mnóstwem prześwitów w ścianie, co nadaje jej wygląd katedry. Świetna widoczność oraz obfitość ryb i koralowców sprawia, że jest to miejsce szczególnie lubiane przez podwodnych fotografów.

Rempart Serpent - max 26 m

Rempart Serpent albo Snake Reef to interesujące miejsce nurkowe w Flic en Flac. Swoją nazwę zawdzięcza formacji skał, położonej ok 25 m pod wodą, która kształtem przypomina węża. Na tutejszej rafie żyją liczne scorpion fish, stonefish i lion fish. Miejsce tylko dla doświadczonych nurków.

Południowe i wschodnie wybrzeże

Ta mniej uczęszczany przez nurków część wyspy jest wietrzna i znana z trudnych warunków, jednak przy dobrych warunkach pogodowych oferuje wspaniałe nurkowanie dryftowe. Kilka nurkowań zaczyna się po wewnętrznej stronie rafy i prowadzi przez przesmyk ku otwartym wodom. La Passe du Puits Belle-Mare na wschodnim wybrzeżu rozciąga się na szerokości 2 km. Znajdziemy tu orlenie, kingfish, barakudy, wahoo i czasem żarłacze tępogłowe.

La Passe du Puits Belle-Mare

Zejdź pod wodę w lagunie i dryfuj przez przesmyk mijając black-jacks, wielkookie trevallies, orlenie, rekiny rafowe i inne duże drapieżniki... Wiele jest tu do zobaczenia i odkrycia, kiedy dosłownie lecisz z prądem! Prawdziwa przygoda z nurkowaniem dryftowym pierwszej klasy.

Passe St.Jacques

Na południowym wybrzeżu znajduje się Park Morski Blue Bay. Jest to obszar chroniony z mnóstwem ciekawych gatunków ryb. Passe St. Jacques to miejsce do nurkowań dryftowych, przechodzące przez wąski przesmyk. Daje duże szanse na zobaczenie wielkich zwierząt oceanicznych. Jest też Roches Zozo – pinakla zaczynająca się na głębokości 40m i wrak Siriusa, XIX-wiecznej brytyjskiej fregaty. Jest tutaj mnóstwo morskiej fauny i flory, niestety czasem panuje słaba widoczność.

Dzień 15: Wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko

Dzień 16: Przylot do Polski.

Ceny:
dla osób nurkujących - 19000,00 zł
dla osób nienurkujących - 16500,00 zł

Cena zawiera:

 • przelot samolotem rejsowym, transfer z lotniska do hotelu
 • 14 rozpoczętych dób hotelowych, 7 na Madagaskarze i 7 na Mauritiusie
 • Wyżywienie śniadanie i obiadokolacje na Madagaskarze, all inclusive na Mauritiusie
 • pakiet 5 dni/10 nurkowań na Maurtiusie
 • opiekę polskiego Instruktora Nurkowania
 • wynajęcie butli i pasów balastowych na miejscu
 • ładowanie butli powietrzem
 • usługi lokalnego przewodnika nurkowego
 • ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż)

Cena nie zawiera:

 • wizy na Madagaskarze, płatnej na lotnisku, koszt około 35€
 • opcjonalnych dodatkowych nurkowań, w tym nocnego
 • wymaganego testu na COVID-19 dla osób niezaszczepionych, który można wykonać w PL wraz z tłumaczeniem na język angielski w cenie 390 zł
 • ubezpieczenia nurkowego - zalecane ubezpieczenie nurkowe DAN
 • posiłków innych niż wymienione w opisie wyżywienia
 • wynajęcia butli Nitrox - dopłat ana miejscu według uznania
 • nocnego nurkowania
 • pobytu na łodzi osoby nienurkującej
 • innych wydatków osobistych

Zainteresowanych prosimy o kontakt:

Paweł Baranowski tel. 600 098 500 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 
Joomla SEF URLs by Artio

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług oraz w celach statystycznych zgodnie z Polityką prywatności. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na pliki cookies.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk