• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Rozpocznij kurs nurkowania 14.10.2024 lub 21.10.2024 w Warszawie

 

Zadzwoń: 504 16 20 14


Galeria Underwater.pl - Wrak Aka Tienstien, Egipt



Aka Tienstien - to prawdopodobna nazwa wraku, jednak wrak najczęściej nazywany jest "wrakiem z Abu Galawa" jak nazywa się miejsce spoczynku jednostki w okolicach Fury Shoals. Datę wodowania Tienstien szacuje się na lata 40 dwudziestego wieku,a jego długość pokładu wynosi około 50 m. Jest to holownik egipski, który zatonął w latach pięćdziesiątych najprawdopodobniej podczas ratowania innej jednostki, chociaż zwisający luźno łańcuch kotwiczny i kotwica przy nieopodal rafy koralowej może wskazywać na fakt, iż jednostka tuż przed zatonięciem była zakotwiczona w tym miejscu. Jedno jest pewne, bezpośrednią przyczyna zatopienia było zderzenie z rafą koralową oraz zniszczenie części dziobowej, jednak nie są znane do końca zdarzenia związane z tą katastrofą.

Wrak statku spoczywa na głębokości od 0 do 18 metrów i jest również łatwym obiektem do odnalezienia z powierzchni, gdyż kolizja dziobu z rafą utworzyła widoczną wyrwę, a dziub niemalże wystaje ponad powierzchnię wody. Rufa i śruba statku zagrzebana jest w dnie na głębokości około 18 m. Zatem nurkowanie na tym wraku może najlepiej rozpocząć od zanurzenia do części rufowej, a następnie rozpoczynamy eksplorację wzdłuż pokładu ku powierzchni. Nurkowanie na tej jednostce nie powinno sprawić problemu nawet początkującym nurkom ze względu na niedużą głębokość oraz osłonięte rafą miejsce, dzięki czemu prądy morskie są tu bardzo słabe. Również przejrzystość wody w tej okolicy jest zwykle doskonała, zatem brak jakichkolwiek przeciwskazań do wykonywania pierwszych nurkowań wrakowych, jak również eksploracji wnętrza jednostki. Wyjątkowo Aka Tienstien jest doskonale zachowanym wrakiem. Kadłub widoczny z pewnej odległości pozostawia niezapomniane wrażenie.

Cały wrak porasta niezliczona ilość koralowców jednocześnie zamieszkany jest przez niezliczone zwierzęta takie jak popularne Orangelined cardinalfish (Archamia fucta) często nazywane Galssfish, skorpeny i skrzydlice oraz duże grupery, które mogą przestraszyć swoimi rozmiarami nurków podczas eksploracji wnętrza wraku. Podczas eksploracji jednostki z pewnością trafimy do maszynowni, gdzie spotkamy dobrze zachowany, przerobioną z maszynowni węglowej na olejową silnik parowy.Eksploracja wnętrza wraku jest łatwa ze względu na kilka wejść i wyjść, którymi można łatwo wydostać się na zewnątrz. Jednak pamiętajmy o odpowiedniej technice poruszania się wewnątrz aby nie podnieść zbyt dużej ilości zalegającego mułu, co zdecydowanie spowodować może zmniejszenie przejrzystością i atrakcji zwiedzania. Ponieważ wrak znajduje się pod wodą od dłuższego czasu, jego najprawdopodobniej częściowo drewniany pokład rozpadł się, pozostawiając wiele ostrych krawędzi oraz gwoździ i śrub, o które jak zwykle możemy uszkodzić nasz sprzęt nurkowy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joomla SEF URLs by Artio