• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Rozpocznij kurs nurkowania 26.08 lub 02.09.2019 w Warszawie

 

Zadzwoń: 504 16 20 14


Galeria Underwater.pl - Dugong dugon (Müller, 1776)nazwa angielska: Dugong, Seacow.
nazwa polska: Diugoń.

wielkość: 2,5 - 3,3 m (250-600 kg).
głębokość: do 35 m.

Diugoń jest ssakiem, tak jak człowiek. Poza spektakularnym pyskiem, uwagę zwracają małe oczka, osłonięte powiekami, oraz brak małżowin usznych. Ten ogromny “wegetarianin” pływa w wodach przybrzeżnych rozciągających się od Wschodniej Afryki - włączając w to Morze Czerwone - po Australię. Można go znaleźć na Oceanie Indyjskim i Pacyfiku. Jest spokrewniony z manatami, które przypomina z wyglądu i zachowania – choć jego ogon jest uformowany dokładnie tak jak tylnia płetwa wieloryba. Niektórzy mogą nie wiedzieć, że zarówno diugoń jak i manat mają wspólnego, gigantycznego i silnego przodka, żyjącego obecnie na lądzie, słonia! Słoń jednak nie przypomina ich dziś w żadnym stopniu ani z zachowania, ani z wyglądu...

Nie lada gratka...

Czy zwierzęta te, tak trudno spotykane, są skazane na całkowite wyginięcie? Niegdyś, gdy ich populacja była liczna, diugonie żerowały w wielkich hordach, liczonych wówczas nawet w setkach egzemplarzy. Dziś nieliczni mają szczęście spotkać diugonia samego, a co najwyżej w parze. Bardzo, bardzo rzadkim dziś zjawiskiem są hordy 6 diugoni. To największa liczba widziana ostatnio jednocześnie, według publikowanych relacji. Mają pysk przystosowany do żerowania przy dnie, ciało opływowe, krępe i masywne. W przedniej części żuchwy i szczęki górnej mają tarcze rogowe, służące do rozcierania roślin. Górna warga diugonia jest ruchliwa i bardzo mocna. Porasta ją krótka szczecina. Walcowaty tułów, zwężający się ku tyłowi, przednie kończyny przekształcone w płetwy, z zaznaczonymi pięcioma palcami. Kończyny tylne diugonia są zredukowane. Na płetwach piersiowych diugoń nie ma kopytek, takich jak mają manaty. Płetwa ogonowa jest u niego rozwidlona i wcięta, ustawiona w płaszczyźnie poziomej, zaś płetwy grzbietowej w ogóle diugoń nie ma. 
Tak właśnie opisują unikatowego ssaka biologowie…miejmy nadzieję, że poznamy jeszcze diugonia nie tylko z opisów…

Diugoń, rekiny i my...

Diugonie, podobnie zresztą jak manaty, do niedawna były jednym z głównych celów połowów, ze względu na ich cenione mięso (w smaku podobne do cielęciny), tłuszcz, kości oraz zęby (np. kieł w paszczy diugonia jest chyba jedyną widoczną cechą, która w sposób namacalny nasuwa kojarzenia ze słoniem, który także kły posiada...). Padają one ponadto ofiarą rekinów i drapieżnych wielorybów. Jednak ludzie wyrządzają mu więcej krzywdy, niż zwierzęta. Jedną z przyczyn tak drastycznego zmniejszenia się populacji diugonia, kochającego ciepłe i czyste tropikalne wody o stałej temperaturze, jest nasza zanieczyszczona cywilizacja. Wpływa ona na zmniejszenie się liczby żerowisk krów morskich. Aby diugoń mógł osiągnąć swoja normalną długość życia szacowaną na około 70 lat, musi więc unikać ludzi i terenów przez nich zanieczyszczanych. Musi obcować w wodach o stałej i ciepłej temperaturze, oraz na terenach zapewniających mu liczne i wartościowe pod względem węglowodanów żerowiska. Takie miejsca jednak jest coraz trudniej spotkać. Same diugonie nie mają dobrych mechanizmów obronnych i w porównaniu do manatów, mają też słabsze właściwości dostosowania się do zmieniającego się środowiska.

Kotletów z diugonia nie będzie…

Obecnie liczba diugoni stałą się tak niewielka, że nawet komercyjne polowania na krowę morską zostały właściwie zaprzestane. Oczywiście nie dlatego, że ludzie przejęli się losem diugonia, ale dlatego, że tak mała populacja sprawia, iż nie warto się na niej koncentrować… Bez wątpienia krowy morskie są gatunkiem zagrożonym, na wymarciu. Gdy jedna pojawi się w okolicy, cynk dostają wszyscy…Widok diugonia jest dla nurka cennym i rzadkim doświadczeniem. To wstyd, że chociaż są chronione prawem w wielu zakątkach świata, połowy diugonia są nadal dozwolone w Północnej Australii oraz w Papui i Nowej Gwinei. Zmniejsza się też dostępność alg i trawy morskiej jaką się żywią…Ranią diugonie narty morskie, łodzie... Im więcej przybywa ludzi, tym bardziej populacja tych zwierząt się zmniejsza. Prawdopodobieństwo, że choć jeden diugoń zechce zawitać do zatoki Abu Dabbab nie jest więc duże…Ale nie traćmy nadziei, niektórym się udaje!

Życie seksualne krowy morskiej…

Nawet bez tych szkodliwych czynników, trudno jest uratować diugonia: te ssaki nie mogą się szybko rozmnażać, by szybko odrodzić populację. Dojrzałość seksualną diugoń osiąga pomiędzy 7 a 13 rokiem życia. Samica rodzi małe co 3 a nawet co 7 lat. Co więcej, samice diugoni rodzą tylko jedno małe, po ciąży trwającej rok. Wyjątkową rzadkością są 2 maluchy diugonie z jednego miotu. Tuż po porodzie matka zabiera małe na powierzchnię, by nauczyć go oddychać… To musi być wspaniały widok! Ludzie w sumie wiedzą mało o tych zwierzętach. Badacze zaobserwowali jednak, że niemowlę diugonia ma około metra długości. W czasie karmienia, kiedy mały diugoń jeszcze nie umie pływać, samica często kładzie się na wznak i przytrzymuje niemowlaka przednimi kończynami na piersiach. Mały diugoń zostaje z mamą zwykle około 18 miesięcy zanim stanie się samodzielny. Do tego czasu, mama często podwozi go na plecach…

 
 
 
 
 
 
 
 
Joomla SEF URLs by Artio