• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Rozpocznij kurs nurkowania 15.07.2024 lub 22.07.2024 w Warszawie

 

Zadzwoń: 504 16 20 14
Nurkowanie

Nurkowanie swobodne jest niczym więcej jak patrzeniem oraz swobodnym oddychaniem pod wodą, jest zaspakajaniem marzeń ludzi, których zawsze fascynowała przygoda oraz świat podwodny. Jest unoszeniem się w nieważkości toni wodnej, odkrywaniem tajemnic podwodnego świata, który do tej pory znaliśmy jedynie z telewizyjnych programów przyrodniczych i książek. Celem tej przygody jest zdobycie jak największego doświadczenia, eksploracja oraz dokonanie odkrycia jak najwięcej to możliwe. Wspólne przeżywanie doświadczeń podczas podwodnej przygody dostarcza dodatkowych wrażeń, które integrują ludzi i tworzą środowisko o niepowtarzalnym charakterze.

Aktualnie nurkowanie rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na świecie nurkuje miliony amatorów podwodnego świata, którzy odkrywają coraz to nowsze, ciekawsze miejsca. Związane jest to z chęcią aktywnie spędzanego wypoczynku podczas urlopu, hobby oraz uprawianiem ciekawej dyscypliny sportu podczas wakacji lub wolnego czasu od pracy w weekendy. Również w Polsce aktywność ta zyskuje coraz więcej zwolenników, albowiem okazuje się, że są i u nas ciekawe akweny (jeziora, zalane kamieniołomy oraz Morze Bałtyckie), gdzie nurkowie znajdują dla siebie wiele ciekawych wrażeń.

Nurkowanie ze sprzętem może uprawiać każdy, kto ukończył 10 lat. Taki limit wiekowy stawia największa organizacja nurkowa na świecie pod nazwą (Professional Assosiation of Diving Instructors) PADI. Istnieją też inne programy nauczania nurkowania rekreacyjnego, opracowane przez organizacje jak: CMAS, ANDI, SSI, czy NAUI. Oczywiście trzeba być ogólnie zdrowym i dbać o kondycję fizyczną, która zawsze jest ważna podczas uprawiania jakiegokolwiek sportu. Dobrze jest rzucić palenie i unikać nadmiaru alkoholu oraz innych używek. W 1981 roku powstał również program nauczania nurkowania dla osób niepełnosprawnych. Informacje na ten temat można znaleźć w internecie pod adresem <http://www.hsascuba.com>.

Bezpieczeństwo pod wodą

Wbrew ogólnej opinii sport ten należy do bezpiecznych pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji zdobytych podczas kursów nurkowania. Przestrzeganie zasad i procedur bezpiecznego nurkowania poznanych na tym kursie oraz stosowanie odpowiedniego sprzętu do planowanej akcji nurkowej powoduje, że przygoda podwodna jest nieprawdopodobnym relaksem w świecie dynamicznego rozwoju cywilizacji. Wiedza teoretyczna i praktyczna jest w tym wypadku niezbędna aby uniknąć problemów w toni wodnej. Skutkiem niestosowanie się do zasad bezpiecznego nurkowania wcześniej czy później kończy się wypadkiem nurkowym. 
Na szczęście w Polskich dość trudnych warunkach hydrologicznych - ze względu na słabą przejrzystość i niską temperaturę wody (w jeziorach poniżej 8-10 m temp. wody wynosi 4 stopnie) poziom szkolenia oferowany w rodzimych szkołach jest bardzo wysoki, a co za tym idzie wypadków nurkowych jest stosunkowo niewiele, a jeśli już się zdarzają to ze względu na przekroczenie dopuszczalnych limitów głębokości, czy też czasu spędzanego pod wodą. Pocieszający jest fakt, że jak każdą chorobę, również i te związane z nurkowaniem można wyleczyć np. w Ośrodku Medycyny Hiperbarycznej <http://www.hiperbaria.gdynia.pl> w ramach społecznego ubezpieczenia ZUS. Dla amatorów nurkowania poza granicami kraju niezbędne jest stosowne ubezpieczenie nurkowe – najlepsze DAN (Diving Alert Network).

Kurs nurkowania i licencja

W harmonogramie kursu nurkowania dla początkujących pod nazwą PADI OWD (Open Water Diver) zawiera się 5 wykładów, 5 spotkań na basenie oraz minimum 4 nurkowania na wodach otwartych np. w jeziorze, morzu czy innym otwartym akwenie. W myśl zasady, że nurkować może każdy zajęcia mogą być przedłużone dla tych, którzy mają problemy z jakimiś ćwiczeniami pod wodą. Niemniej jednak program został tak stworzony, abyśmy odczuwali przyjemność z obcowania z nowym środowiskiem i sportem. Stereotyp, iż jest to sport  komandosów i ludzi wysportowanych oraz opływanych nie ma już dzisiaj racji bytu.

Po zakończeniu kursu otrzymujemy międzynarodowy certyfikat PADI, rozpoznawalny na całym świecie, który nadaje nam uprawnienia do nurkowania do głębokości 18 m z partnerem, który posiadaja taki sam stopień wyszkolenia. Aby zwiększyć dopuszczoną głębokość nurkowania musimy odbyć kolejny kurs tzw. PADI AOWD (Advanced Open Water Diver), który daje nam uprawnienia do zanurzeń na głębokość nawet 30 m. Max dopuszczalna głębokość nurkowania rekreacyjnego to 40 m po odbyciu kursu PADI Deep Diver. Między czasie oferowane są kursy doszkalające, związane z techniką nurkowania tj. nurkowanie wrakowe, podlodowe, jaskiniowe, fotografia podwodna, czy nurkowanie w suchym skafandrze. Jeśli interesuje Was jakaś specyficzna aktywność pod wodą zapytajcie swojego instruktora o kurs doszkalający. Dodatkowo oferowane są szkolenia pierwszej pomocy, które można wykorzystać nie tylko podczas uprawiania nurkowania oraz kursy ratownictwa podwodnego tzw. PADI Rescue Diver.

Certyfikat (licencja) nurkowy otrzymany po kursie nadaje nam uprawnienia ale i zapewnia, że zostaliśmy przeszkoleni z zasad stosowania bezpiecznych procedur podczas obcowania z wodą. Zatem tylko posiadanie takiej licencji pozwala nam na bezpieczne zanurzenie. Absolutnie nie można nurkować bez stosownych uprawnień nurkowych. Statystyki wypadków pod wodą pokazują, że jest wielce prawdopodobne wystąpienie problemu pod wodą, jeśli nie uczestniczyliśmy wcześniej w kursie nurkowania.

Koszty związane z nurkowaniem

Nurkowanie jest bardzo ciekawą dziedziną sportu, jednak wymaga pewnych nakładów. Podstawowy kurs nurkowania PADI OWD (Open Water Diver) kosztuje około 1000-1500 PLN, jednak już po uzyskaniu tych uprawnień można nurkować z partnerem o tym samym stopniu do 18 m głębokości bez asysty Instruktora nurkowania lub Divemastera. Sprzęt można wypożyczyć za około 10-30 PLN za jeden dzień nurkowy, ale zawsze lepiej jest korzystać ze swojej sprawdzonej konfiguracji. Dzisiaj można zakupić cały nowy komplet do nurkowania za około 4000-6000 PLN, chociaż pewne elementy wyposażenia można zakupić na rynku wtórnym zaoszczędzając parę groszy. Oczywiście jak i w innych dziedzinach sportu sprzęt może być znacznie droższy. Oferta producentów jest bardzo bogata i dlatego lepiej skonsultować się z instruktorem nurkowania, celem doboru odpowiedniego wyposażenia dla siebie.

Dzięki coraz wyższej jakości sprzętu nurkowego sezon dla tego sportu jest coraz dłuższy. Zwykle w Polsce rozpoczyna się w kwietniu i kończy w listopadzie, chociaż nurkowania podlodowe niejeden uznaje za jedne z najciekawszych. Aby komfortowo czuć się pod wodą w zimie, stosuje się skafandry suche z odpowiednim ocieplaczem wewnątrz, do których nie nalewa się woda. Pełna izolacja od wody zdecydowanie podwyższa komfort nurkującego. Dlatego też płetwonurkowie często korzystają z suchych skafandrów podczas całego sezonu gdy wykonują nurkowania głębokie, na wrakach w Bałtyku, czy w zimnych kamieniołomach. Fascynaci tego sportu decydują się na wydatek rzędu 3000-5000 PLN za suchy skafander po okresie około 3-5 lat do rozpoczęcia przygody podwodnej. Oczywiście to nie znaczy, że skafander piankowy (mokry) jest bezużyteczny, bowiem korzystamy z niego cały czas podczas wypadów na ciepłe morza do Chorwacji, Turcji, Włoch, Egiptu, czy na Borneo w tropiki, gdzie można się wybrać po pozornie zakończonym sezonie w Polsce i zarazem zaznać jeszcze trochę słońca przedłużając sobie lato.

Nurkowanie w Polsce

W Polsce zanurzyć się możemy praktycznie wszędzie, gdzie jest woda. Oczywiście warto wziąć pod uwagę warunki hydrologiczne w miejscu, które wybraliśmy – czyli przejrzystość i głębokość akwenu. Starajmy się dobierać takie miejsca, w których jesteśmy pewni, że damy sobie radę. Mogą mieć tu znaczenie również np. możliwość dojścia do akwenu. Lepszym rozwiązaniem i zarazem bezpieczniejszym jest skorzystanie z oferty centrów nurkowych, które zorganizowały bazy w Polsce nad jeziorami, Morzem Bałtyckim, czy w okolicach kamieniołomów Śląska. Pomimo stereotypowo uważanych za brudne jezior mazurskich - nadal znajdziemy tam kilka godnych polecenia akwenów. Jak np. jezioro Narty lub jezioro Mamry, w którym nurkowie odnajdują zarówno potrzebną głębokość, przejrzystość oraz faunę i florę, gdzie jednak musimy zachować szczególną ostrożność podczas nurkowania ze względu na dużą ilość łodzi żaglowych pływających po tym akwenie. Należy zatem dobrze oznakować miejsce, w którym będziemy nurkować, lub jeszcze lepiej skorzystać z oferty bazy nurkowej, która się znajduje nad tym jeziorem.

Jedno z najciekawszych miejsc w Polsce do nurkowania to z pewnością kamieniołom w Jaworznie, gdzie na głębokości 15-18 m zatopione są potężne przemysłowe koparki. Ale Bałtyk nie pozostaje gorszy. W naszej strefie przybrzeżnej znajduje się wiele ciekawych wraków, na których amatorzy podwodnej historii znajdują swoje miejsce. Mało kto uwierzy, że przejrzystość w Morzu Bałtyckim może dochodzić nawet do 30 m w pewnych okresach. Niemniej jednak należy pamiętać, że nurkowanie w Bałtyku jest trudne ze względu na duże falowanie i prądy oraz często i szybko zmieniające się warunki pod wodą, zatem zdecydowanie zalecam korzystanie z ofert centrów nurkowych, które zorganizują dla nas przyjemny aktywny wypoczynek w rodzimym morzu. Aktualnie jest już kilka jednostek stacjonujących na Helu, w Gdyni, we Władysławowie, Łebie i Kołobrzegu, które specjalizują się w organizowaniu nurkowań wrakowych na Bałtyku i nie powinien być to problem dla Was odszukanie ich oferty w internecie.

Warto wspomnieć o takich akwenach jak jezioro Hańcza, jezioro Wdzydze na Kaszubach, kamieniołomy Zakrzówek w Krakowie, kamieniołom Machów w okollicy Tarnobrzegu, czy kamieniołom Piechcin w okolicach Bydgoszczy. To niewątpliwie perły polskiego nurkowania, które musi zwiedzić każdy nurek.

Nurkowanie na świecie

Aktywna forma spędzenia wolnego czasu  - z czym kojarzy się nurkowanie jest jedną z ciekawszych form rekreacji podróżniczej. W porównaniu, z opcją: hotel z basenem i wycieczki autokarowe do muzeum wydają się nudne i mało ekscytujące. Sam sport niesie w sobie wspaniałe doznania nie tylko pod wodą, ale i daje nam sposobność zwiedzania świata. Podwodna przestrzeń, magiczna zakłócana jedynie własnym oddechem, niepowtarzalne podwodne krajobrazy, ryby, ogrody koralowe i łąki alg oraz traw podwodnych dają poczucie, że nasze życie stało się inne, pełniejsze, obfitujące w doznania, których innym nie będzie dane zaznać.

Nurkowanie to sposób na odwiedzanie nowych i ciekawych miejsc na kuli ziemskiej, możliwość poznania ciekawych ludzi zarażonych wspólną pasją. Nie spotkamy nudziarzy wśród nurków, a każdy z niepowtarzalną iskrą w oku ma w rękawie dziesiątki opowiadań ze swoich wypraw nurkowych. Każdy kierunek świata oferuje nam coś niezwykłego i niepowtarzalnego.  I tak w popularnym Egipcie spotkamy piękne rafy koralowe oraz niezwykle przejrzystą wodę - rzędu 40m przez cały rok. W Meksyku znajdziemy cały system podziemnych korytarzy, gdzie w podłożu wapiennym wypełnionym krystalicznie czystą, słodką wodą odnajdujemy kilkukilometrowe korytarze zwane Cenotami.

U wybrzeży Norwegii, za kołem podbiegunowym, gdzie swój koniec znajduje ciepły prąd Golfsztrom mamy możliwość zanurzenia się wśród niezwykłych lasów alg, które skrywają życie, jakiego nie spotkamy z pewnością w wodach tropikalnych. Wielka rafa u wybrzeży Australii oraz cały archipelag wysp Indonezji wprowadzi nas w niezwykły świat makro oraz zapozna z dziesiątkami okazów fauny i flory nigdzie indzie niespotykanej na świecie. U wybrzeży Madagaskaru w okresie sierpnia i września możemy zanurkować z humbakami, a w Hondurasie w 100 % spotkamy rekiny wielorybie. Kto wie gdzie fantazja, pomysł i chęć przygody jeszcze nas poniosą, bowiem świat pod wodą nadal jest nieznany, a przecież mamy jeszcze wraki, które niosą ze sobą interesującą historię, emocje tragedii, a często przecież zamieszkują je bardzo ciekawe okazy fauny morskiej.

Underwater.pl

 
Joomla SEF URLs by Artio

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług oraz w celach statystycznych zgodnie z Polityką prywatności. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na pliki cookies.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk